Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole?

Wybór dobrego przedszkola dla Twojego dziecka oznacza bycie bardzo ostrożnym i zadawanie wielu pytań. Rozpocznij poszukiwania na wiele miesięcy przed rozpoczęciem przez dziecko nauki i skorzystaj z poniższego przewodnika. Dobre przedszkole, oprócz innych ważnych aspektów, powinno oferować:

Dobra reputacja

Najlepsze przedszkola charakteryzują się przyjazną atmosferą i są znane ze swojego stymulującego programu. Kiedy odwiedzisz przedszkole, poproś o nazwiska dzieci i rodziców, do których możesz zadzwonić i spytać się o opinię.

Ustalone zasady

Ważne jest, by przedszkole było elastyczne, ale powinno też mieć pisemne i dobrze ustalone regulaminy, kalendarze, procedury bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach awaryjnych. Dzięki temu będziesz wiedziała, że pracownicy poważnie traktują swoją pracę.

Poszukaj przedszkola, w którym obowiązują ścisłe zasady dotyczące chorych dzieci. Zapytaj, z jaką chorobą dziecko nie może uczęszczać do szkoły i jak długo. Dobre przedszkole pomaga zwalczać choroby w zarodku, prosząc dzieci i pracowników o regularne badania.

Czyste i bezpieczne obiekty

Upewnij się, że przedszkole przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa. Materiały i urządzenia do zabawy powinny być w dobrym stanie, schody powinny mieć poręcze, teren do zabawy powinien być równy i bezpieczny. Wentylatory grzewcze lub wentylacyjne powinny być przykryte lub w inny sposób zabezpieczone, tak aby znajdowały się poza zasięgiem dzieci. Miejsca zabaw powinny być zawsze nadzorowane. Jednym z takich miejsc jest przedszkole w Dąbrowie Górniczej, które przechodzi ogromną przemianę.

Stymulujący program

Najlepsze przedszkola mają harmonogramy, które zawierają codzienne zajęcia plastyczne, zajęcia fizyczne, okresy ciszy (czytanie), zajęcia indywidualne i grupowe, spotkania towarzyskie, zajęcia plastyczne, przekąski i czas wolny. Telewizja i filmy nie powinny stanowić istotnej części dnia dziecka. Dobrze przemyślany i zorganizowany program lepiej stymuluje rozwój dziecka i sprawia, że codzienne życie staje się przyjemniejsze.

Wykwalifikowany personel

Nauczyciele powinni być profesjonalistami posiadającymi aktualną wiedzę pedagogiczną z zakresu rozwoju dziecka oraz przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Szkoła, która inwestuje w przygotowanie i ciągłe szkolenie swoich nauczycieli, mówi sama o sobie.

Poproś o obserwację środowiska szkolnego, przyjrzyj się uważnie, jak personel wchodzi w interakcje z dziećmi. Nauczyciele powinni być odpowiedzialni, entuzjastyczni i dobrze przygotowani.