Czy jest to niezbędne?

Cała nasza edukacja szkolna sprowadza się do notowania tego, co dyktuje nam nasz nauczyciel. Większość z nas jest niesamowicie przywiązanych do swoich notatek i nie wyobraża sobie zrezygnować z ich pisania. A co, jeśli wcale nie potrzebujesz ich do tego, żeby uczyć się efektywnie? Być może nieustanne notowanie nie pomaga nam w przyswajaniu wiedzy, a wręcz przeciwnie, zabiera nam tylko cenny czas?

Jeśli notowanie to dla nas jedyny sposób na zapamiętanie treści lekcji, to raczej nie mamy wyboru i musimy skrzętnie wszystko notować. Ale w przypadku szkoły wcale nie musi tak być. Jeśli nasz nauczyciel tylko czyta lekcję z podręcznika i każe nam rozwiązywać z niego zadania w ramach opracowania zagadnień, to notatki mogą nie być potrzebne. Jeśli masz materiały, z których możesz się uczyć, to może nie potrzebujesz kolejnych, w których znajdzie się dokładnie to samo. Jeśli nauczyciel nie wymaga prowadzenia zeszytu, to wcale nie musi być on kompletny i zapisany od deski do deski.

Nie tylko notatki

Wbrew pozorom niewiele osób uczy się tylko z notatek. Jeśli zależy nam na jakiejś ocenie, często sięgamy do internetu albo do podręcznika i wyszukujemy potrzebnych nam informacji. Jeśli notatki nie służą Ci do nauki, to wcale ich nie potrzebujesz. Jasne, zawsze można zajrzeć do nich chwilę przed sprawdzianem, ale z drugiej strony większości z nas nie chce wyciągać się zeszytu z plecaka i wyszukuje informacje w internecie. Nie ma sensu robić notatek, jeśli w żaden sposób nam się one po lekcji nie przydadzą. A robienie ich dla sportu nie tylko mija się z cele, ale do tego zajmuje nam nasz cenny czas.

Czym jest metoda action learning?

Często konieczność

Są przedmioty albo zagadnienia, z których brak notatek jest jak strzał w kolano. Jeśli nie rozwiązujemy zadań z klasą na matematyce, może się okazać, że zupełnie nie wiemy, jak wykonać jakieś zadanie, a rozwiązanie przecież wcale nie musi być w internecie. Jeśli wychodzimy z założenia, że notatki w ogóle nam się nie przydadzą, to pokazujemy tylko, że nie podchodzimy do nauki poważnie. Jeśli zależy nam na dobrych ocenach albo lepszym radzeniu sobie ze zdobywaniem wiedzy, to notatki mogą się okazać obowiązkowe, zwłaszcza jeśli nie chce nam się pracować samodzielnie w domu.

1 thoughts on “Czy potrzebujesz notatek do nauki?